
Přestože soud vrátil děkana Katolické teologické fakulty UK do funkce, útoky na něj pokračují. Důvod? Opozice nechce ustoupit – ani právu.
Spor o vedení Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy nekončí. Mnozí jsou unavení, jiní rozčarovaní. Ale stále je tu hrstka těch, kteří jsou rozhodnuti za žádných okolností nepolevit – navzdory všem a navzdory všemu. Včetně soudu, který před několika týdny rozhodl zcela jednoznačně: doc. Jaroslav Brož se vrací do čela fakulty, s plnými pravomocemi a zodpovědností.
Jenže místo respektu k rozhodnutí nezávislého soudu přichází další vlna obstrukcí.
Atmosféra na zasedání fakultního akademického senátu se dá krájet – a ostny vysílané proti vedení jsou takřka hmatatelné. Stalo se vlastně už běžnou praxí, že senát místo standardního orgánu akademické samosprávy připomíná spíše tribunál, kde je děkan spolu s vedením fakulty neustále podrobován nepřiměřenému tlaku. Takové jednání samozřejmě nemá oporu v žádném předpisu. Nepřekvapí už ani lavina zpochybňování soudního rozhodnutí na sociálních sítích. Ti nejhlasitější ve svých výzvách totiž paniku nejen živí, ale zároveň skrze ni budují vlastní vliv.
Překvapení přišlo až ve chvíli, kdy jedna ze senátorek, předsedkyně jedné z odborových organizací na KTF UK, usoudila, že statusy na sociálních sítích už nestačí. A tak jako předsedkyně odborů podala žalobu na okamžité zrušení usnesení, které děkana vrátilo zpět do jeho úřadu.
Reakce soudu?
„Z obsahu podnětu nevyplývají žádné okolnosti, které by měly za následek ohrožení práv či zájmů zaměstnanců, naopak argumenty v něm obsažené vyznívají spíše subjektivním dojmem jako názor Mgr. Michaely Falátkové, Ph.D., nikoliv jako úkon odborové organizace hájící zájmy zaměstnanců.“
Jinými slovy: paní předsedkyně sice mluvila za odbory, ale ve skutečnosti jen sama za sebe. Žádná revoluce se tedy nekoná.
Odborová organizace má chránit zájmy zaměstnanců – stabilní prostředí, spravedlivé mzdy, důstojné podmínky. Tady se ale děje pravý opak. Odborová organizace se aktivně podílí na destabilizaci, odvolává děkana. A my se ptáme: kde jinde ve světě je cílem odborové organizace odvolávat akademické vedení? S kým pak chce jednat o mzdách či pracovních podmínkách? Připomeňme si, že právě tato organizace v minulosti bránila navýšení platů podle návrhu samotné univerzity.
Máme tak co do činění se situací, kdy se jedinec zaštiťuje kolektivní organizací, aby ve skutečnosti prosazoval svoje vlastní individuální zájmy. Naštěstí žijeme v právním státě, kde si zatím nelze přivlastnit moc jen silou emocí a vlivu. A soud zasáhl po právu.
Z odůvodnění soudu navíc vyplývá ještě jedna klíčová skutečnost – při klíčovém jednání senátu, kdy byla bezprecedentně rychle vyhlášena nová volba děkana, nebyl respektován hlas Velkého kancléře, pražského arcibiskupa. Přestože podle statutu fakulty by měl jeho názor mít právní váhu. Soud k tomu uvedl:
„K odložení volby děkana výslovně písemně vyzval akademický senát také Velký kancléř (jímž je pražský arcibiskup), jehož názor má právní návaznost v souladu s čl. 4 Statutu KTF UK, a měl by být akademickým senátem respektován, což se nestalo.“
Sekulární soud tak hájí právo církevní autority uvnitř veřejné vysoké školy. Právo je totiž pro všechny – i pro katolickou instituci. A tak to má v právním státě být. Díky za to!
A my budeme dál pozorně sledovat vývoj. Už příští týden se konají volby do nového akademického senátu. Snad z něho vzejdou zástupci, kteří budou místo útoků sázet na dialog. Ten totiž vždy fungoval lépe. A fakulta tak kromě stabilního zázemí znovu získá i svou důstojnost.
Jana Marešová studuje obor Filozofie a etika na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy (KTF UK)
Zvýraznění textu: redakce
Foto doc. Jaroslava Brože: Člověk a víra
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!