Farní charita Kladno – hmotná pomoc i vlídná komunita

„V Charitě nejde o prázdná hesla nebo sliby, ale o přímou pomoc, podanou ruku, porozumění…“, uvedl ředitel Farní charity Kladno Petr Švec. Rozhovor s Petrem Švecem je okénkem do života farní charity v největším středočeském městě. 

Petře, Vaše kladenská charitativní činnost je známá svou nezištností a osobním nasazením. Často zdůrazňujete, že lidé dnes nejvíce potřebují naději. Souvisí podle Vás nedostatek naděje se současnou duševní osamoceností mnoha lidí a se společenským úpadkem?  

Jsem o tom hluboce přesvědčen. Víte, lidé dnes často trpí hladem, který není jen fyzický. Jsou sužováni trápením, které si nesou hluboko v duši a o němž se bojí mluvit. Často nemají nikoho, kdo by jim naslouchal bez posuzování. Jako křesťané víme, že naděje není jen prázdný pojem – je to dar, který máme povinnost předávat dál. Pokud se lidé utápějí ve vnitřní bolesti, je naší křesťanskou povinností být těmi, kdo jim podají ruku.

Čím si vysvětlujete, že se lidé v dnešní společnosti cítí tolik osamělí?

​Společnost se vyvíjí a mnohdy slýcháme, že doba je zlá. Ale to je jen výmluva. Společnost tvoříme my sami. Není to o době, ale o tom, jak naplňujeme přikázání lásky k bližnímu. Jde o to, zda vnímáme solidaritu ne jako povinnost, ale jako přirozený projev naší víry. Když se k sobě chováme s úctou, zrcadlíme ve světě Kristovu lásku.

Zmínil jste, že naše pomoc by měla začínat maličkostmi. Jakou roli v tom hraje vnitřní nastavení člověka?

​Začal bych úsměvem, v němž je obsažena upřímnost a pokora. Je to signál vstřícnosti, který říká: „Nejsi na to sám.“ Když člověku v nouzi věnujete vlídný pohled nebo podání ruky, otvíráte tím dveře k jeho srdci. Naše pomoc v charitě není založena na tabulkách, ale na setkání. Důležitější než materiální dar je to, že s těmi lidmi hovoříme, že jim prokazujeme úctu jako Božím dětem. ​

Jak se Vaše víra promítá do každodenní pomoci těm nejpotřebnějším?

​Víra je pro mě motorem i pevnou oporou. Lidé se mě často ptají, co pro mě víra znamená – má odpověď je prostá: Víra je láska. Bez lásky není život. Naše činnost na Kladně není „sociální byznys“, je to projev křesťanské lásky k bližnímu. Máme radost, že můžeme pomáhat rodinám v tísni, doučovat děti ze slabších poměrů nebo doprovázet seniory. Děláme to s vědomím, že skrze každého z nich sloužíme samotnému Pánu. ​

Hovořil jste o pomoci druhým. Jak konkrétně pomáhá kladenská charita lidem v nouzi?

Ačkoliv nemáme status profesionální sociální služby a fungujeme čistě na dobrovolnické bázi, troufám si říct, že naše pomoc má obrovský smysl a reálný dopad. Kromě základní potravinové pomoci zajišťujeme rodinám dětské ošacení, hygienické potřeby, ale i konkrétní vybavení, jako jsou kočárky nebo hračky.

​Nejsme na to sami – úzce spolupracujeme s organizacemi, které pečují o maminky samoživitelky, a pomáhají jim s poradenstvím, bydlením i hledáním práce. Nečekáme ale jen na to, až lidé přijdou za námi. Naše dobrovolnice vyrážejí přímo do terénu, například na ubytovny za těmi, pro které je těžké se k nám vůbec dostat. Zároveň myslíme na budoucnost. Náš lektor přímo na základní škole doučuje děti ze sociálně slabšího prostředí, aby i ty nejslabší dostaly šanci na dobré vzdělání. Toto poslání chceme v našem městě více rozvíjet. Pořádáme pro děti kroužky, dětské dny, věnujeme se seniorům… To nejdůležitější ale je, že s těmi lidmi opravdu hovoříme. Zajímají nás jejich příběhy a osudy, protože věříme, že světlo dobra prozáří každé srdce.

Rozhodl jste se pro kandidaturu v komunálních volbách. Co Vás vede k tomu, že chcete křesťanské hodnoty přenést i do veřejného prostoru?

Není to tajemství. Je to logický krok, jak pomáhat lidem na Kladně ještě intenzivněji a systémověji. Jsem hrdým členem KDU-ČSL a ctím tradiční křesťanské hodnoty. Kandiduji v komunálních volbách v Kladně jako člen KDU-ČSL na kandidátní listině ODS. Věřím, že politika by měla být službou, nikoliv mocenským nástrojem. Velmi si vážím podpory a spolupráce s lidmi, jako je Petr Paták, slušný a pracovitý člověk, kandidát ODS do Senátu PČR za volební obvod Kladno, s kterými sdílím stejné hodnoty a přesvědčení. Chci zkrátka přispět k tomu, aby i v našem městě bylo více slušnosti a porozumění a hodlám pracovat pro občany.

Budu-li zvolen do kladenského zastupitelstva, chci prvořadě prosazovat adresnou pomoc maminkám samoživitelkám a seniorům (např. dostupné bydlení) a také zvýšení bezpečnosti a čistoty města. ​

Co Vám v poslední době dalo pocit naděje a vděčnosti?

Radost nacházím v každodenních maličkostech, v rodině, v úsměvech lidí, kterým se daří lépe. Co se týče událostí, které mě zasáhly, byla to zpráva o krádeži ostatků svaté Zdislavy. Byla to bolestná rána pro celou věřící veřejnost. O to větší radost mám z toho, že se pachatel našel a ostatky jsou v bezpečí. Bohu díky za to i za práci policistů.​

Děkujeme za rozhovor i za Vaše svědectví. Co byste vzkázal čtenářům Katolických novin?​

Já děkuji. Všem přeji mnoho požehnaných dnů a odvahu být nositeli světla tam, kde je tma. Nezapomínejme, že i to nejdrobnější dobro, vykonané z lásky, má v Božích očích nesmírnou cenu.

Foto: archiv Petra Švece

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2202574896 / 2010 Děkujeme

100 Kč 200 Kč 500 Kč