
Rozhovor Katolických novin s evangelickým farářem Martinem T. Zikmundem o „manželství pro všechny“.
Některé evangelické sbory s obavou vyhlíží synod v květnu 2025, který by měl otevřít otázku „manželství pro všechny“ v rámci Českobratrské církve evangelické (ČCE). Mohl byste čtenářům Katolických novin přiblížit, o co se jedná?
Před dvěma roky, v květnu 2023, se zcela nečekaně (nebylo to v původním programu) synod usnesl na žehnání stejnopohlavních svazků. Základní problém, který toto rozhodnutí přineslo,
spočíval v tom, že věc nebyla diskutována na nižších patrech církve, tj. ve sborech a v seniorátech (ČCE má 14 takových seniorátů – oblastí). V západních Čechách, kde působím, to v některých sborech vyvolalo vlnu nesouhlasu a frustrace.
Obáváte se, že by různost názorů na toto téma mohla vyústit v odchod některých členů vaší církve, případně snad celých sborů?
Několik jednotlivců již z ČCE vystoupilo, rozviklané sbory se ale zatím podařilo stabilizovat. Bylo za tím mnoho rozhovorů, setkání, vizitací, modliteb a přátelských telefonátů. Není však jisté, zda to bude stačit.
Přišli jste s iniciativou Sokolovské memorandum. Co je jeho cílem?
Snažili jsme se pozitivně zformulovat naši víru. Abychom zachytili ty, kdo se cítí být nejistí v ČCE. To byl náš prvotní záměr. Zároveň však jsme se rozhodli, že tuto iniciativu předáme
nastávajícímu synodu (jakož i synodní radě), aby v těchto instancích o nás věděli. Aby o to víc zvažovali, zda přijímat nějaké další usnesení ve směru LGBTQ+ (např. manželství pro
všechny). To by totiž pro mnohé z našeho středu znamenalo zlom ve vztahu k ČCE. Zatím nás zaráží, že to progresívní část naší denominace až tak moc nezajímá, ale uvidíme. Náš postoj je
vlídně konzervativní. Nechceme – vzhledem k situaci naší církve – věci lámat přes koleno. Ale máme své hranice. Zde text memoranda: https://www.sokolovskememorandum.cz/
S jakou reakcí se setkáváte?
V některých sborech se podepsalo docela dost lidí, jinde nikdo. Mnozí o nás jistě ani neví. Větší města bývají liberální, menší zase konzervativní.
Někteří stále zvažují podpis, i když jsou nám názorově blízko. Přece jen dát se všanc není psychologicky až tak jednoduché. A jsou i nuance, v nichž se lišíme, takže ti, kdo se zdráhají podepsat, mohou mít ten či onen důvod k odmítnutí. Na každého z podepsaných musíme započítat nějaký násobek těch, kdo sympatizují. Nejde nám však o to se přetlačovat. Už stávající počet signatářů nás potěšil a dáme ho příslušným církevním orgánům k dispozici, jakmile akce skončí (k 16.3.). V ČCE panují dobré vztahy, jsme schopni spolu otevřeně mluvit, máme v zásadě dobrou kulturu vzájemného dialogu. Chci doufat, že celá akce k něčemu bude.
Synod jako nejvyšší grémium naší denominace musí samozřejmě o různých věcech hlasovat (obvykle spíše ekonomických a správních), ale jsou vážné otázky víry a morálky, k nimž – spíše než hlasování – náleží z podstaty věci samé společné hledání (viz Skutky apoštolské 17,11). Vždyť o pravdě se hlasovat nedá a nemá, Pravda Páně se odkrývá, vyjevuje a zjevuje. Není naše, máme se jí podřizovat.
A pokud jde o LGBTQ+, tak nám z naší strany nejde o žádné zákonictví, víme, že milosrdenství je první z Božích jmen. Ale uznáváme-li Písmo svaté jako normu pro naši křesťanskou víru a život, tak je zjevné, že tam žádné stejnopohlavní svazky nenalézáme, spíše naopak – zvýšenou ostražitost v tomto směru, a to jak ve Starém, tak i v Novém zákoně. Je příznačné, že biblické pojetí dnes hájí katolická církev mnohem účinněji než evangelická. Až má člověk nutkání se otevřeně zeptat: kam se poděla reformační zásada Sola Scriptura?
Martin T. Zikmund je evangelický farář v Karlových Varech a Chodově a senior západočeského seniorátu ČCE
Foto: archiv M. T. Zikmunda
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!