P. Pavel Maria Mayer: Přijmeme relikvii sv. Zdislavy s úctou a vděčností

Tento týden otřásla veřejností zpráva o krádeži vzácné relikvie, lebky svaté Zdislavy, z baziliky v Jablonném v Podještědí. Relikvie nevyčíslitelné hodnoty se díky práci Policie ČR a jistě i díky Bohu našla. Zadržený pachatel se k činu doznal a posléze prozradil, kde má relikvii schovanou. Nicméně dva dny nejistoty a obav nebyly snadné. Katolickým novinám to potvrdil představený Kláštera dominikánů v Jablonném v Podještědí, otec Pavel Maria Mayer, OP.

Relikvie byla odcizena během mše svaté. Jaký první pocit jste měl?

Relikvie sv. Zdislavy byla ukradena těsně před začátkem mše sv., kterou sloužil otec Štěpán Maria Filip OP. Když jsem uviděl rozbitá skla relikviářů, naplnil mne pocit zděšení a zmaru.

Po bleskovém zásahu policie byl pachatel nejen dopaden, ale policii se podařilo i získat informaci, co s relikvií udělal, a hlavně, kde je. Přitom hrozilo málo a mohla být navždy ztracena. Boží zásah. Co říkáte motivu pachatele, že chtěl lebku sv. Zdislavy pohřbít?

Je to člověk pomýlený a možná i psychicky narušený. Zlé je to, že se rozhodl realizovat svůj bludný názor barbarským násilím.

Pražský arcibiskup Stanislav Přibyl Vám projevil velkou podporu a pachatele varoval před kletbou. Možná to pro řadu lidí je příliš silné a nepochopitelné sdělení. Nicméně zneuctění relikvie je vážná věc. Může pachatele opravdu stihnout něco zlého?

Věříme, že Bůh je nejvýš spravedlivý. To znamená, že každé dobro bude odměněno a zlo potrestáno. V případě svatokrádeže může mít Boží trest i duchovní rozměr, aniž by kdokoliv z nás chtěl zloděje proklínat. To by byl hřích. My jsme mu naopak odpustili.

Pachatel lebku sv. Zdislavy zalil do betonu ve vědru. Předmět policie předala restaurátorům. Věřím, že budou dělat maximum pro její obnovu. Nicméně pouť ke sv. Zdislavě bude už 30. května, je tedy možné, že se zrestaurování relikvie do té doby nestihne. Přizpůsobíte tomu pouť? Očekává se velká účast.

Policie nespecifikovala nádobu, v níž došlo k zalití betonem. Mám zprávu, že se daří ještě neztvrdlý beton od relikvie oddělit, ale nevím, kdy bude restaurování poškozené lebky sv. Zdislavy dokončeno. Hlavní diecézní pouť povede otec arcibiskup Stanislav Přibyl a bude jistě i v duchu smíru a odčinění této svatokrádeže. Myslím, že účast bude veliká. Podobně jako vloni půjde otec arcibiskup v pěším procesí z městyse Zdislava do Jablonného. Srdečně na pouť ke sv. Zdislavě zvu.

Sv. Zdislavu svatořečil v roce 1995 papež Jan Pavel II., který navštívil ve vězení člověka, jenž na něho spáchal atentát. Pokusíte se Vy, jako představený kláštera, s pachatelem krádeže setkat, bude-li to možné?

Ano, uvažuji o tom.

Až se Vám relikvie vrátí, předpokládáte nějaké nové, silnější zabezpečení?

Kde bude v budoucnu lebka naší světice uložena, je nyní předmětem modliteb a úvah. Určitě bude potřeba setkání kompetentních osob, aby se našlo nejlepší řešení, a jistě bude relikvie zabezpečena lépe, než doposud.

Jak ostatky sv. Zdislavy přivítáte, až se Vám navrátí?

S úctou a vděčností.

 

Foto: Jan Policer, Člověk a Víra

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2202574896 / 2010 Děkujeme

100 Kč 200 Kč 500 Kč