Povinnost udávat / Zpovědní tajemství je v Británii v ohrožení, vláda ho nechce považovat za výjimku

Povinnost udávat / Zpovědní tajemství je v Británii v ohrožení, vláda ho nechce považovat za výjimku

Britská vláda minulý týden uvedla, že na zpovědní tajemství se nebude vztahovat žádná výjimka z nového zákona o povinném oznamování trestných činů, který předložilo ministerstvo vnitra. Píše o tom Michal Lukáč ve slovenském DENNÍKU POSTOJ.

Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že neuvažuje o žádné výjimce. „Tato povinnost se bude vztahovat na všechny osoby, které vykonávají příslušné činnosti s dětmi, a to i v rámci náboženských a církevních zařízení. Neexistují žádné výjimky na základě toho, kde k odhalení dochází, včetně zpovědnic,“ uvádí se výslovně v dopise.

Ministerstvo napsalo toto prohlášení v reakci na dopis organizace National Secular Society, která vede kampaň za „ukončení náboženské diskriminace a privilegií ve Spojeném království“.

Nezávislé vyšetřování sexuálního zneužívání dětí v Anglii a Walesu v roce 2022 ve své závěrečné zprávě rovněž vyzvalo k tomu, aby „povinní oznamovatelé“ neměli žádnou výjimku ze své povinnosti, a to ani tu, která vychází z intimních nebo náboženských vztahů.

Podle kritiků kontraproduktivní

David Paton, katolický akademik, vysvětlil listu The Pillar, že neuznání mlčenlivosti ze strany státu bude kontraproduktivní. Může totiž odradit lidi od přijetí svátosti smíření. Ta je však povzbuzuje k tomu, aby škody způsobené svým proviněním napravili tím, že se přiznají státním orgánům.

„A v každém případě bude kněžím kanonickým právem stále zakázáno porušovat mlčenlivost, takže z toho stejně nebude žádný praktický prospěch,“ dodal Paton.

Kněží, kteří by nedodrželi zákon, by se podle něj nedopustili trestného činu, ale ocitli by se na seznamu osob, které nemohou pracovat s dětmi, což by ohrozilo velkou část jejich pastorační práce.

Mluvčí Biskupské konference Anglie a Walesu v dubnu uvedl, že konference návrh zákona přezkoumává a komunikuje se zákonodárci.

Oddělení ministerstva vnitra pro sexuální zneužívání dětí rovněž uvedlo, že je v kontaktu „s celou řadou skupin, kterých se zavedení tohoto důležitého opatření dotkne, včetně zástupců náboženských společenství“, aby jim pomohlo s jeho zavedením.

Automatická exkomunikace za odhalení

Katolická církev učí, že kněží nesmí v žádném případě prozradit kajícníka, a to ani částečně, ani z jakéhokoli důvodu. Pokud se kajícník vyzpovídá z hříchu, který je zároveň trestným činem, je podmínkou rozhřešení závazek k nápravě, který může zahrnovat i to, že kajícník sám nahlásí čin státním orgánům.

Pokud kněz poruší zpovědní tajemství, je podle kanonického práva automaticky exkomunikován.

Pro sekulární společnost je však stále obtížnější pochopit, proč by měl mít náboženský obřad při oznamování trestných činů stejně výjimečné postavení jako například právníci, lékaři nebo psychologové. Stává se proto předmětem vášnivé veřejné debaty.

V současné době se toto téma řeší například ve Washingtonu. Tamní guvernér podepsal zákon o zneužívání, podle kterého musí kněží porušit mlčenlivost, pokud se o zneužívání dozvědí při zpovědi.

Před dvěma lety přitom tehdejší verze zákona stanovovala pro zpověď výjimku. Thomas Daly, biskup ze Spokane ve státě Washington, však již ujistil věřící, že kněží budou respektovat zpovědní tajemství i za cenu, že půjdou do vězení. Federální ministerstvo spravedlnosti rovněž oznámilo, že se washingtonským zákonem bude blíže zabývat.

Na Slovensku se o něm zmínila SaS

Na Slovensku se během volební kampaně v roce 2023 strana SaS ve svém volebním programu zmínila o úpravě vatikánských smluv, které upravují vztah mezi církví a státem. Liberálové tehdy navrhovali, aby smlouvy „neumožňovaly utajování trestných činů z důvodu zpovědního tajemství“.

Ilustrační foto zpovědnice: Marek Novák, ČaV

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!