
Ve dnech 1.-5.května 2025 se uskutečnila 64. Pouť Českého Velkopřevorství do Lurd.
Dne 1.5.2025 se z pražského letiště Václava Havla zvedl speciál mířící na letiště v Tarbes u Lurd. Na palubě speciálu bylo 212 pasažérů z Čech a Moravy a Slovenska, mezi pasažéry byli lidé nemocní, chodící i na vozíku, zdravotní personál, kněží, pomáhající dobrovolníci a poutníci. Hlavními organizátory Poutě do Lurd je po mnoho let Suverénní řád Maltézských rytířů. Celá pouť byla velice dobře zorganizována a celý organizační tým i s dobrovolníky velmi dobře zvládli celou pouť bez větších problémů a zaslouží si velké poděkování.
„Téma Svatého roku, který právě prožíváme, zní „Poutníci naděje“. Je to naděje, která z nás činí poutníky. Naděje se nám líbí a fascinuje nás, neboť je to pozitivní slovo.
Přeji vám, ať vám tato pouť přinese pokoj do duše, posilu pro tělo i ducha a nové světlo na vaší životní cestě. Modlím se, aby každý z vás v Lurdech nalezl to, co skutečně hledá – lásku, odpuštění, uzdravení nebo prosté spočinutí v Boží přítomnosti.
Jděte s nadějí, s vírou, jděte s radostí – Maria vás provází.
Panno Marie Lurdská, oroduj za nás!,“ požehnal všem účastníkům hlavní kaplan letošní poutě do Lurd Mgr.P.Rudolf Kopecký O.Melit.
Průběh letošní lurdské pouti
Po příletu na letiště Tarbes Lourdes Pyrénées byli ve francouzských Lurdech nemocní pacienti ubytováni v nemocnici tzv. Accueil Notre Dame a ostatní nedaleko v hotelu Gloria. Po celou dobu se nemocným na vozíčcích a na rikších věnovali zdravotní personál a dobrovolníci.
Již první večer 1.máje se konala mše svatá v kostele Chapelle St.Joseph. v pátek 2.května se uskutečnila mše svatá přímo u Massabielské jeskyně Svatyně Panny Marie Lurdské, na místě, kde se zjevovala v roce 1858 Panna Maria Lurdská. Poté dopoledne následovala Křížová cesta v Praire / Calvaire pod širým nebem na břehu řeky Gávy.
V pátek večer jsme se zúčastnili Světelného procesí na hlavním prostranství v Lurdech od Baziliky okolo Bretonské Kalvárie (Calvaire des Bretons) a zpět na hlavní prostranství před Bazilikou. Večerního procesí s rozžatými svícemi se zúčastnili poutníci a nemocní z celého světa. Koná se denně, začíná u jeskyně ve 20.45 h. zpěvem „Salve Regina“, následuje růženec a píseň „Ave Maria“. Panna Maria požádala Bernadetu, aby sem přicházeli poutníci v procesích, ke slávě Boha, našeho Spasitele. Průvod se světelnou sochou Panny Marie i v tento den byl završen požehnáním věřícím na hlavním prostranství před hlavní Bazilikou.
V sobotu 3.května dopoledne jsme se zúčastnili mše svaté a pomazání nemocných v kostele Chapelle Mgr.Théas a poté následovalo společné focení účastníků naší pouti do Lurd.
Odpoledne jsme se pak zúčastnili Eucharistického procesí. Od Velikonoc do října probíhají v Lurdech denně dvě procesí. Jedno je večerní Světelné procesí a druhé odpoledne s Nejsvětější Svátostí a svícemi. Průvod vychází od jeskyně v 16.30 h., projde prostranstvím a končí před Růžencovou bazilikou svátostným požehnáním. Poprvé se toto procesí konalo 27.8.1887. Dnešního slavnostního Eucharistického procesí se zúčastnili také nejvyšší světoví i naši představitelé Suverénního řádu Maltézských rytířů.
Večer pak v Accueilu proběhlo slavnostní předání medailí pro členy týmu, kteří byli v Lurdech poprvé.
V neděli 4.května jsme se zúčastnili mezinárodní Pontifikální mše svaté v podzemní Bazilice Pia X.. Bazilika byla vysvěcena 25.3.1958 kardinálem Roncalli, pozdějším papežem Janem XXIII., na svátek Zvěstování a v den 100.výročí, kdy Panna Maria řekla Bernadetě své jméno. Plocha baziliky je 1.200 m2 a pojme 27.000 lidí včetně lidí na vozíku a rikších. Večer pak v Accueilu bylo setkání na rozloučenou a předání medailí nemocným účastníkům a dalším dobrovolníkům.
V pondělí 5.května jsme se pak v téže Bazilice Pia X. zúčastnili mše svaté a před 16.h. se náš speciál vzlétl na letišti Tarbes Lourdes Pyrénées směr Praha.
Proč jezdí členové Maltézského řádu do Lurd a starají se o nemocné?
Od svého založení (11. stol.) měl Řád jako jednu ze svých priorit, kromě obrany víry – tehdy s mečem v ruce, péči o nemocné a trpící. Jim poskytovali členové řádu potřebnou péči a pomoc, vždy na skvělé úrovni v dané době dostupné. Od svého založení byli Maltézští rytíři také velkými ctiteli Panny Marie.
V Lurdech se tyto dvě roviny života členů Maltézského řádu spojují dohromady. Putují do Lurd, aby zde uctili Pannu Marii a zároveň zde pečují o nemocné a trpící nejen fyzicky.
I v Lurdech se snaží podle tradice řádu poskytovat nemocným, již po staletí Maltézskými rytíři nazývanými „naši páni nemocní“, tu nejlepší péči a komfort.
Každoroční pouť nemocných do Lurd je jen jednou z mnoha aktivit Suverénního řádu Maltézských rytířů nebo-li špitálníků. Každoročně pomáhají nemocným i zdravým poutníkům, kteří touží na vlastní oči spatřit jedno z nejvýznamnějších poutních míst na světě – Lurdy. Na dějiště zázraků a uzdravení pomáhají hlavně těžce nemocným lidem, nejčastěji upoutaným na vozík. Doprovázejí je naši profesionální zdravotníci a dobrovolníci, přidat se mohou i zdraví lidé a spojit tak duchovní zážitek s pomocí druhým. Velká úcta a poděkování patří všem organizátorům, lékařům, zdravotnímu personálu, kněžím, dobrovolníkům a pomáhajícím, kteří se poutě do Lurd zúčastňují.
Z historie Lurd
Jihofrancouzské město Lurdy (francouzsky Lourdes) leží v podhůří Pyrenejí v departementu Hautes-Pyrénées. V roce 1858 zde došlo 18x k mariánskému zjevení mladé Bernadettě Soubirousové v době od 11.února 1858 a trvalo to až do 16.7.1858. Brzy poté se Lurdy staly jedním z nejdůležitějších římskokatolických poutních míst světa.
V naději na uzdravení tam od té doby přijíždějí zástupy lidí z nejrůznějších koutů světa. Lurdy stále přitahují poutníky, pro které znamenají naději na uzdravení duše i těla. Ročně navštíví Lurdy přes 3,2 milionů poutníků. Do dnešního dne bylo u Massabiellské jeskyně zaznamenáno přes 30.000 uzdravení, z toho 6.000 je zdokumentováno a 2.000 bylo uznáno lékařskou komisí jako medicínsky nevysvětlitelných. Církví potvrzených je do dnešního dne 72 zázračných uzdravení. Více než 80 % zázračných uzdravení se připisuje ženám. Nejmladší osobě, jejíž uzdravení bylo uznáno za zázračné, byly 2 roky. Země původu těch, jejichž uzdravení bylo uznáno za zázračné, jsou Francie (56), Itálie (8), Belgie (3), Německo (1), Rakousko (1) a Švýcarsko (1). Bylo potvrzeno, že byli uzdraveni na přímluvu Panny Marie Lurdské, i když nebyli v Lurdech. Většina lidí byla uzdravena kontaktem s vodou z Lurd (50).
Zdroj:
– vlastní postřehy, zážitky a účast na Pouti do Lurd 2025
– https://maltezskapomoc.cz/
– https://www.lurdy.eu/
– https://www.lourdes-france.org/
– https://cs.wikipedia.org/wiki
– https://slovenskydohovorzarodinu.sk/
Renáta Lucková je novinářka, fotografka, PR a marketing a koučka. Je absolventkou VŠE a FF UK v Praze (obor andragogika a personální řízení). Společně s Pavlem Veselým jsou autoři knihy Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP. Též přispěla svými fotografiemi do knihy o životě kardinála Josefa Berana Nebezpečný kardinál autorky Stanislavy Vodičkové. Své fotografie publikovala i v knize Dominik Duka – moderní a oblíbený autora P. Veselého. Absolvovala 13 autorských fotografických výstav v ČR.
Foto: autorka
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!