Staroboleslavští probošt a kanovník požehnali loď Svatý Václav

Staroboleslavští kapituláři v sobotu na Labi požehnali loď nesoucí jméno hlavního patrona českých zemí. Nazvat loď jménem Dědice země české je chvályhodné, zvláště když loď bude brázdit řeku v blízkosti místa světcovy mučednické smrti.

Probošt Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín a kapitulní kanovník dr. Gabriel Mulamuhič v sobotu 30. května 2026 v Brandýse nad Labem požehnali zrekonstruovanou loď s názvem Svatý Václav. Loď poté vyplula na svou první veřejnou plavbu z Brandýsa nad Labem do Čelákovic. Spolu s požehnáním lodi se konalo také otevření nového přístaviště pro velké lodě, které se stavělo již od loňska. Video z první plavby je na youtube kanálu. Loď bude plout na pravidelné trase: Brandýs nad Labem, Proboštská jezera a Čelákovice.

Majitel lodi a jednatel Středočeské plavební společnosti Karel Marek získal loď z Německa, od konce března ji rekonstruoval. Loď bude kotvit na novém přístavišti pro velké lodě u Hluchova, nedaleko jezdeckého areálu. Detaily o plavbách zveřejnil provozovatel na svém webu: Středočeská plavební

Foto: Ondřej Kořínek, Aktuálně z Brandýska 

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2202574896 / 2010 Děkujeme

100 Kč 200 Kč 500 Kč