
Ve svém kázání otec arcibiskup vyzval přítomné ke ztišení a naslouchání – především Božímu slovu. Jako inspiraci uvedl svatého Benedikta, který říkal, že základním postojem mnicha je poslech. „Právě proto žije v tichu, aby slyšel, co mu říká Bůh. Když to slyšené Boží slovo přijme a uskutečňuje ve svém životě,“ vysvětlil, „jde o poslušnost. Tak jako svatý Benedikt významně přispěl k budování křesťanské Evropy, myslím, že může i dnes církev přispět k jejímu uzdravení.“
V další části přiblížil synodální způsob dialogu, který zahrnuje zpytování svědomí, naslouchání druhým a společné hledání shody. Přestože jde o jednoduchý princip, poznamenal, že „v praxi se ukazuje, že nedokážeme dostatečně poslouchat druhé. A tak jsme stále na začátku.“
Věřící také vyzval, aby se učili poslouchat Boží slovo a přetavovat ho do každodenního života: „Každý z nás může přispět k uzdravení světa. I naše dobré skutky mohou přinést krásné ovoce, když necháme Bohu prostor, aby v nich mohl skutečně působit. Nechme Boha žít v sobě a vnášejme ho do našich rodin a do světa, ve kterém žijeme. Zjistíme, že Bůh koná velké věci i v dnešní době,“ uzavřel arcibiskup Graubner. Plné znění homilie je k dispozici v archivu Rádia Lumen.
Popis úvodní fotografie: biskup Mons. Pavol Jantausch a biskupský ceremonář Karol Jarábek spolu se prvními novickami slovenské provincie premonstrátek.
Foto: redakce a Trnavská arcidiecéze
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!