Americký biskup Robert Barron, který před pár dny navštívil Českou republiku, vyzval katolíky, aby nechodili do kina na nový film režiséra Edwarda Bergera s odůvodněním, že film „obsahuje všechny woke nesmysly“.
„Chcete-li vidět film o katolické církvi, který mohl klidně natočit novinářský tým New York Times, tak se vám film bude líbit,“ uvedl biskup Barron na síti X odkazující na vlajkovou loď liberálních médií v Americe.
Film natočený podle stejnojmenného románu Roberta Harrise z roku 2016 se dostal do amerických kin 25. října a v České republice měl premiéru o týden později. Zobrazuje ideologické a teologické boje mezi kardinály během volby nového papeže. Tradičnější kardinálové jsou postaveni proti jiným, kteří jsou vykresleni jako otevření změnám v učení, jež jsou v rozporu s katolickou věroukou.
„Církevní hierarchie je zde zobrazena jako podhoubí ambicí, korupce a zoufalé skepse,“ pokračoval biskup Barron. „Konzervativci jsou xenofobní extremisté a liberálové zase sebevědomí intrikáni. Nikdo nemůže uniknout této nezměnitelné situaci.“
Největším problémem filmu je však to, že na samém konci je novým papežem zvolen kardinál s ženskými chromozomy a intersexuální poruchou.
„Jedinou cestou vpřed je přijetí pokrokových slov o rozmanitosti, inkluzi, lhostejnosti vůči doktríně a konečným řešením je kardinál, který si vezme papežské jméno Inocent a který je biologickou ženou,“ řekl biskup Barron.
„Jelikož film obsahuje všechny woke nesmysly, jsem si jistý, že získá všemožná ocenění, ale mou radou je, abyste od něj utekli tak rychle, jak jen můžete.“
Koncem minulého měsíce vydala Katolická liga za náboženská a občanská práva varování před knihou, podle níž byl film natočen, a stejně tak jako před samotným filmem.
„Konkláve je spíše kus antikatolické propagandy než umělecké dílo,“ píše se v jejím prohlášení. „Film má sice úžasné filmové sekvence a hvězdné herecké obsazení, ale tyto věci nezachrání základní obludnost projektu, a to snahu vylíčit katolickou církev v co nejnegativnějším světle.“ Katolická liga za náboženská a občanská práva také připomněla, že Robert Harris, autor románu, nejen není katolíkem, ale ani nevěří v Boha.
Konkláve má na ČSFD solidní hodnocení 78%, ale běžní katolíci sály českých kin plnit nejspíš nebudou. Nejen kvůli slovům biskupa Barrona, kterému se před časem v Praze dostalo vřelého přijetí a přednáškový sál ani zdaleka nestačil všem zájemcům, kteří si chtěli populárního biskupa poslechnout živě. Na progresivistickou ideologii jsou lidé v České republice obzvláště citliví a byť je téma tajemných vatikánských spiknutí a her lákavým žánrem a film má svou hereckou a řemeslnou kvalitu, česká kina hlásí v návštěvnosti jen vlažný ohlas. O víkendu to u diváků vyhrál film Venom: Poslední tanec s takřka 40 000 diváky. Na dalších místech se umístily české filmy Poklad, Vlny, Výjimečný stav a Tajemství smrti (9248 – 12 741 diváků). Premiérový film Konkláve se nedostal ani mezi nejlepší desítku filmů a zvědavo na něj bylo 4 909 diváků.
Snímek Martin Myslivec, Člověk a víra
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!