Trump a katolíci

Trump není vzorem křesťanských ctností a nejspíš není ani křesťanem. Přesto není nemožné, že Bůh ho využívá pro své účely; či ho tak použít může.

Naši evangelikální protestanští bratři mají teorii, že Trump je novodobý král Kýros, zakladatel Perské říše a dobyvatel té Babylonské, který propustil z babylonského zajetí Boží lid, Židy, a umožnil jim návrat do Jeruzaléma, kde postavili Druhý chrám. Kýros byl ctnostný pohan, který tak posloužil dobrým Božím úmyslům, respektive Bůh ho pro své účely použil. V této teorii je Trump ten Prozřetelností vybraný pohan, který opět poslouží Božím účelům, ochrání Boží lid (křesťany) a pomůže jim. Když mu lebku kulka atentátníka 13. července minula o centimetr, mnozí američtí evangelikálové v tom viděli potvrzení své teorie.

Nemusíme zacházet tak daleko jako naši evangelikální bratři ve víře a hned Trumpovi připisovat biblický status či roli. Můžeme se však na něj dívat více racionálně a analyticky, a méně mysticky.

Trump ve svém prvním období (2017-20) slíbil a dodržel jednu věc: federální soudce, včetně těch na soudu Nejvyšším, jmenoval ze seznamu, který mu připravili konzervativní organizace The Heritage Foundation a The Federalist Society. Soudce tzv. originalistické, kteří interpretují ústavu věrně a nevkládají do ní nároky, jež v ní nejsou. Aktivistický Nejvyšší soud totiž v lednu 1973 v ústavě rozhodnutím Roe versus Wade „našel“, tj. vymyslel si, ústavní právo na potrat, které v ústavě není. Díky tomu, že Trump měl možnost nominovat až tři z devíti soudců Nejvyššího soudu, a republikánská většina v Senátu mu je schválila, vznikla na soudu konzervativní většina 6:3, respektive 5:3:1 (předseda soudu Roberts rád hraje roli nezávislého). Tato většina v červnu 2022 v rozhodnutí Dobbs zrušila (mylné, neústavní) rozhodnutí Roe, a tak právo rozhodovat o potratech vrátila jednotlivým členským státům Unie, jejich parlamentům.

A i když liberální státy opět odhlasovaly téměř absolutní právo na potrat, státy konzervativní, a není jich málo, právo na potrat omezily a lépe chrání životy dětí před narozením, než tomu bylo předtím. Bylo to velké vítězství konstitucionalismu, velké vítězství hnutí pro-život a maximum toho, čehož lze v moderní liberální společnosti dosáhnout v otázce ochrany nenarozeného života. Zároveň je to v souladu s učením katolické církve, přirozeného práva i zdravého rozumu: dítě před narozením je nevinný člověk a nikdy není správné úmyslně usmrtit nevinného člověka.

A to se stalo i díky veliké, dokonce klíčové roli prezidenta Trumpa. Nekatolík Trump tak mocně pomohl tomu, co katolická církev považuje za správné.

V letošních prezidentských volbách američtí katolíci volili Trumpa poměrem 58:40; ti evropského původu poměrem 61:35.

Jenže Trump není přesvědčený stoupenec práva na život nenarozených dětí, před volbami kritizoval mnohé (republikánské) státy za to, že zpřísnily potratovou legislativu až moc (např. ty, které omezily potraty jen na šest týdnů těhotenství; Trump preferuje povolení potratů po dobu dvanácti týdnů těhotenství, což je situace i v České republice) a odmítá jakékoli omezení potratů na federální úrovni. Podle něj je to definitivně vyřešená otázka ve prospěch států. Ve volebním programu Republikánské strany byla od roku 1976 v mírné formě a od roku 1980 (když kandidoval Ronald Reagan) v principiální formě pasáž o úsilí omezit potraty, tj. chránit nevinný nenarozený lidský život, na federální úrovni. Ta pasáž tam byla od roku 1980 až do roku…2024, když se letos Trump zasadil o to, aby byla úplně vypuštěna.

Ochránci nenarozeného života by už od Trumpa tudíž neměli čekat nic moc. Jen to, že federální soudnictví bude i nadále naplňovat originalistickými soudci.

Jenže Trump může posloužit katolické a obecně křesťanské věci i jinými způsoby; a vlastně již slouží. Je to beran, který svou hlavou boří, rozráží progresivistickou zeď, proráží hradby progresivistické pevnosti. Progresivismus neboli wokismus, či woke-progresivismus, totiž není jen ideologie nepřátelská křesťanství a západní civilizaci (což je taky), ale je i náboženstvím, či přesněji řečeno náhradním politickým pseudonáboženstvím, a to velice netolerantním, fanatickým, puritánským, protikřesťanským a obzvláště protikatolickým.

Je to náhradní (pseudo)náboženství s vlastními rituály, dogmaty a články víry. Má své „svaté“; to jsou tzv. „oběti“. „Obětmi“ jsou ženy a rasové, etnické, sexuální či „trans-sexuální“ menšiny. A čím je někdo více „obětí“, tím více je „svatým“. Takže „nejsvětější“ jsou černošské, lesbické trans-„ženy“. A „hříšníky“ jsou pachatelé – nikoli na základě svých skutků, ale pouze své identity (stejně jako „oběti“), tedy běloši, muži a heterosexuálové. Působí to jako parodie na křesťanství, ale jeho stoupenci to jako parodii nemyslí; myslí to smrtelně vážně.

V čem je Trump beranem proti progresivismu? Tím, že v očích prostých lidí progresivismus diskredituje, zesměšňuje a volebně znemožňuje. Přetahuje na svou stranu nejen bílé ženy, ale i velkou část tzv. Hispánců (Latinoameričanů) a mladých černošských mužů. Kompletně vyvrací progresivistickou teorii „obětí“ a „pachatelů“ tím, že údajné „oběti“ on, „pachatel“, přetahuje na stranu svou.

Progresivističtí soudruzi udělali chybu, přehnali to. A teď se jim dostavila „odměna“ v podobě Donalda Trumpa. Pokud Trump zastaví a zdiskredituje progresivismus ještě více, poslouží tím nejen křesťanství, katolické církvi, Americe, ale i zdravému rozumu a svobodné politice.

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!