
Na okraj jedné konference
Dne 6. května 2025 uspořádala Právnická fakulta UK ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským a s Apoštolskou nunciaturou v Praze mezinárodní konferenci věnovanou právním vztahům mezi Evropskou unií a Svatým stolcem. Konference se konala ve Vlasteneckém sále Karolina pod záštitou rektorky UK Milena Králíčkové, arcibiskupa pražského a primase českého Jana Graubnera a apoštolského nuncia v ČR Jude Thadeuse Okolo.
Podle hlavního organizátora konference proděkana Právnické fakulty UK, vedoucího katedry evropského práva profesora Michala Tomáška, jde o první takto pojatou akci v rámci EU, která analyzuje smluvní ukotvení vzájemných vztahů mezi oběma subjekty a jeho praktické fungování.
Konference byla načasována k 75. výročí Schumanovy deklarace, která položila základ současné evropské integrace. Jak ve svém úvodním vystoupení uvedla rektorka UK Milena Králíčková, „evropská integrační uskupení jsou postavena na silných křesťanských tradicích“. Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner v kontextu načasování konference připomněl francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana, velkého zastánce mírového porozumění mezi Německem a Francií. Na základě jeho projektu a podle křesťanských principů se začal budovat evropský integrační projekt. V uznání těchto aktivit prohlásil zvěčnělý papež František Roberta Schumana za ctihodného a byl započat proces jeho blahořečení. Podobně hovořil i apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thadeus Okolo.
Mons. Stanislav Přibyl, biskup litoměřický, přiblížil postoj jednotlivých papežů k evropské integraci od Jana XXIII. do současnosti a nástroje komunikace Svatého stolce, respektive katolické církve s integrovanou Evropou a jejími orgány.
Velvyslanec EU při Svatém stolci Martin Selmayr a velvyslanec ČR při Svatém stolci Pavel Svoboda hovořili o hlavních obrysech vztahů EU a Svatého stolce, též ve vztahu k Vatikánském Městu. V současném historicky významném období pro katolickou církev se diskuse nevyhnula ani právním otázkám přípravy konkláve a volby nového papeže.
Dr. José Luis Bazán z Komise biskupských konferencí Evropské unie v Bruselu zaměřil svůj příspěvek na otázky náboženské svobody a její pozadí, tvořeném katolickou církví zaměřující se na diplomacii svědomí a službu obecnému dobru.
Vývoji vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií se věnoval příspěvek Eduarda Hulicia, náměstka ministra zahraničí České republiky. Právní vztahy mezi EU a Svatým stolcem představují komplexní problematiku, do níž zapadají i vztahy mezi Svatým stolcem a jednotlivými členskými státy EU, včetně ČR. Nedávné uzavření smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem je tak třeba vnímat v širších souvislostech a neomezovat se jen na dílčí a z kontextu vytržené problémy.
Odpolední blok konference moderoval organizátor konference za Arcibiskupství pražské JUDr. Jan Kotous. Ve svém úvodním vystoupení zdůraznil, že historie myšlenky evropské integrace sahá hluboko do minulosti a je neoddělitelně provázána s křesťanskými kořeny našeho kontinentu. Původní myšlenka „Res publica Christiana“, prošla bohatým vývojem a byla akcentovaná v průběhu dějin v nejrůznějších dokumentech Svatého stolce. Dnes se tato teorie prakticky realizuje prostřednictvím společenství evropských suverénních států – v Evropské unii.
Náplň odpoledního bloku konference tvořila vystoupení renomovaných pedagogů z právnické fakulty UK. Prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera OP, předseda Společnosti pro církevní právo, zaměřil své vystoupení na otázky právního vztahu mezi Svatým stolcem a Vatikánským městským státem. Prof. Dr. Harald Cristian Scheu se věnoval otázkám svobody smýšlení, svědomí a vyznání v evropském právu. Prof. JUDr. Martin Štefko PhD. rozebíral velmi zajímavé téma, totiž právo na odpočinek jako základní sociální právo, které je založeno na praktickém uskutečňování starozákonních a křesťanských principů v praktickém životě společnosti. Svatý stolec jako subjekt mezinárodního práva podrobil analýze JUDr. Milan Lipovský z katedry mezinárodního práva. Poslední příspěvek odpoledního bloku přednesl na téma ekonomické vztahy mezi EU a Svatým stolcem a Vatikánským městským státem profesor Michal Tomášek, vedoucí katedry evropského práva.
Příspěvky přednesené jak v odpoledním, tak dopoledním bloku se staly předmětem bohaté diskuse. Mezi diskutujícími byla řada diplomatických zástupců z evropských států akreditovaných v Praze. Příspěvky přednesené v odpoledním bloku konference budou publikovány ve zvláštním čísle Revue církevního práva. Z konference bude vydána rovněž reprezentativní publikace.
Celou konferenci pak uzavřel svým vystoupením kardinál Dominik Duka. Pozitivně zhodnotil, že přednesené příspěvky deklarovaly ve svém celku pozitivní přínos katolické církve, reprezentované Svatým stolcem, na život soudobé Evropy. Současně poděkoval vystupujícím na konferenci a oběma organizátorům za uspořádání vědecké konference, založené na spolupráci univerzity a církve.
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!