Účast našich katolických kněží v protinacistickém odboji

V Senátu Parlamentu ČR se u příležitosti blížícího se 80. výročí konce 2. světové války uskutečnila konference, která připomněla účast katolických duchovních na protinacistickém odboji. Na závěr konference vystoupil pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner. 

U příležitosti 80. výročí konce 2. světové války inicioval Mons. Josef Nuzík, olomoucký arcibiskup, významnou historickou konferenci, kterou uspořádala na půdě horní parlamentní komory její místopředsedkyně Jitka Seitlová. Konference s názvem „Odboj ve 2. světové válce a katolická církev“ se v Senátu konala v úterý 25. března 2025.

Nosným tématem byly odborné přednášky předních historiků o katolických duchovních v odboji. Součástí byl také příběh Antonína Vysloužila, faráře z Vizovic, který působil v hnutí odporu a s velkou pravděpodobností se později stal první obětí nastupujícího komunistického režimu.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová ke konferenci uvedla: „Dnešní konferencí si připomínáme osobnosti, pro které bylo jejich zakotvení v katolické víře motivem, aby odmítly nenávistnou ideologii. Řadu z nich tento jasný postoj přivedl do odboje a k přímé konfrontaci s nacistickým režimem, který byl na násilí a pohrdání druhými přímo založen. Mnozí nepřežili peklo koncentračních táborů. Poválečný vývoj u nás a nástup dalšího totalitního režimu, tentokráte komunistického, neumožnil objektivní mapování zapojení křesťanů do protinacistického odboje. Řada aktivních hrdinných odpůrců nacismu se záhy stala i terčem persekucí ze strany komunistů.“

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík diskutovanou tematiku komentoval: „Vážím si skutečnosti, že můžeme svobodně vzpomenout na půdě Senátu Parlamentu ČR na oběti z řad katolických kněží naší země z 2. světové války, kteří se obětovali za svou vlast. Nejedná se jen o kněze, kteří nesli celou tíži okupace se svými farníky v každodenním životě, ale také kněze popravené, internované ve věznicích a internačních táborech, vězně koncentračních táborů, internované v domácím vězení, vyslýchané, vydírané, totálně nasazené v ČSR i zahraničí, povinně odvedené do wehrmachtu a padlé ve válce.“ Dodal: „Ale také vzpomínáme na ty, kterým bylo za války znemožněno studium a duchovní formace, zemřeli v důsledku psychického či fyzického nátlaku ze strany německých úřadů, zahynuli v důsledku válečných zranění a nemocí, byli donuceni k vystěhování z původního působiště, ale i na ty, kteří měli být zatčeni Němci, ale ještě před zatčením zesnuli.“

Úvodní slovo na konferenci pronesli místopředsedkyně J. Seitlová, Mons. Josef Nuzík, senátor za Hnutí ANO Ondřej Štěrba a náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Konference byla rozdělena do dvou bloků: odborné části, kde vystoupili zástupce Historického ústavu Akademie věd ČR Jaroslav Šebek (Úloha katolické církve v době nacistické okupace českých zemí), ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík (Generální vikář čs. branné moci Msgre. Metoděj Kubáň a Obrana národa) a Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu Praha (s příspěvkem Duch a síla – Hugo Vaníček a další duchovní v řadách naší zahraniční armády za 2. světové války). Na závěr bloku zazněl příspěvek, který aktualizoval historické události a hledal paralely s dneškem.  Bratr Martin Richard Macek, provinční delegát Milosrdných bratří pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, seznámil přítomné se vztahem svých spolubratří k vizovickému faráři – odbojáři  Antonínu Vysloužilovi v časech 2. světové války. Ve druhé části expert na trestní právo, dr. Jakub Šefrna z AK Chrenek-Toman-Kotrba, vyjádřil z právního hlediska k perzekuci patera Vysloužila komunistickým režimem.

V závěrečné panelové diskusi vystoupili někteří poslanci a hlavní vojenský kaplan plk. Jaroslav Knichal. Nad tématem války a oběti se zamyslel také pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner. Mezi dalšími významnými hosty byli rakouská velvyslankyně Bettina Kirnabuer, apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo, kardinál Dominik Duka nebo děkan Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci Vít Hušek.

Součástí konference byla vernisáž výstavy portrétů duchovních, kteří zahynuli v koncentračních táborech a obdrželi státní vyznamenání Československý válečný kříž 1939 in memoriam.

 

Josef Kořenek dlouhodobě pořádá projekty, které staví mosty mezi křesťanstvím a společností v naší zemi, například Dny lidí dobré vůle, Paschalia Olomucensia, filmové dokudrama Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů, projekt Rudolf Jan – muž, jehož srdce bilo pro Olomouc, čtení jmen kněží, kteří zahynuli v době 2. světové války, i řadu dalších.

Fotografie: redakce (na úvodní fotografii je Mons. Antonín Bořek-Dohalský, sídelní kanovník u sv. Víta v Praze a kancléř Pražského arcibiskupství. Zahynul v koncentračním táboře Osvětim)

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!