Vánoční betlémy ve Francii jsou fascinující směsí tradice, umění a duchovního odkazu. Každoročně ožívají jako ztělesnění radosti a pokory, spojují generace a stávají se mostem mezi vírou a kulturou. Ať už jsme věřící, nevěřící, nebo jen náhodní kolemjdoucí, přivádějí nás k úžasu svým neodolatelným kouzlem. Prohlídku kostelů a jesliček si s dětmi nedá ujít ani 38 milionů francouzských křesťanů, ani mnozí nevěřící či vyznavači jiných náboženství, pro které jsou otázkou tradice a kultury země, v které žijí. Většina je jich k viděni až do konce ledna.
Kulturní dědictví
Ten nejvyhledávanější v Paříži nalezneme po tříhodinové frontě v katedrále Notre-Dame. U příležitosti dlouho očekávaného znovuotevření katedrály nabídl římský advokát pan Alajmo pařížské arcidiecézi možnost vystavit mistrovské dílo, věrnou reprodukci neapolského betlému. Arcibiskup i rektor byli nadšeni, a tak po New Yorku, naší Praze a Madridu je letos vystaven i zde, a bezpochyby bude ve své cestě po světě pokračovat. Je jako okno do minulosti. Zaujme nejen svými precizně vyřezávanými figurkami, ale i symbolikou. Vypráví příběhy z Neapole, které více než 50 let sbíral Alberto Ravaglioli. Téměř slyšíme šustění kostýmů z látek bohatě zdobených zlatými nitěmi a cinkání perel na baldachýnu slona vyrobeného z reliéfního stříbra. Materiály, pečlivé detaily a mistrovská řemeslnost ukazují, že betlémy nejsou jen náboženskými artefakty, ale i kulturním dědictvím. Těchto více než dvě stě postaviček vysokých 25 cm, každá s vlastním příběhem, vytvořili nejlepší italští řemeslníci. Šestimetrové umělecké dílo nás zavede do jejich života v 18. století.
Umění
V kostele Madeleine zase betlém dýchá inovací. Každý rok se promění díky rukám jednoho ze současných umělců, který mu vdechne nový pohled na tajemství Zrození. Tvoří ho figurky, které jsou vyrobeny ze skla, porcelánu, vosku nebo vyřezávaného dřeva. Letos se nad ním třpytí Ježíšovy „Slzy radosti“ a jeho světelná svatozář, umístěná pod centrálním okulem s kouzelným tancem tisíců svící, jejichž jemné světlo vábivě ožívá během mše, rozlévá tichou Boží přítomnost i nad hlavami nevěřících a zanechává duši v němém úžasu.
Tradice, víra, vytrvalost a naděje
Za jeden z nejpoutavějších je považován lidový betlém ve farnosti svatého Františka Xaverského u Invalidovny. Představuje příběhy života v provensálské vesnici, kde každá z tisíce figurek nese stopy lásky a oddanosti těch, kdo ji v průběhu let darovali – rodiny, přátelé i jednotlivci přispěli k tomuto jedinečnému svědectví francouzské tradice.
Jesličky ve farním kostele svatého Lva Velikého vzdávají hold východním křesťanům a zničenému kostelu v Aleppu. Vyprávějí příběh víry, vytrvalosti a naděje. Ve farnosti svaté Marie z Batignolles je pak k vidění uchvacující betlém vytvořený sestrou Mercédès, řeholnicí z benediktinské komunity, která proslula jako tvůrkyně originálních polychromovaných a patinovaných děl z terakoty.
Pokora
Možná největší sílu ale mají ty nejprostší betlémy. Kostel svatého Eustacha přináší tradiční scénu s Marií, Josefem, Ježíškem, volkem a oslíkem. Bez zlatých ozdob a přepychu nás tento jednoduchý výjev obejme svou absolutní pokorou. Při pohledu na tento jednoduchý výjev před oltářem cítíme, že právě v prostotě je pravda, která nepotřebuje zlaté nitě ani blyštivé perly.
Provence – království betlémů
Ačkoliv jsou jesličky k vidění po celé zemi, skutečným královstvím betlémů je jižní Francie a Provence. V Grignanu najdeme přímo korunu všech betlémů – největší na světě, potvrzenou Guinnessovou knihou rekordů. Osmdesát miniaturních domů na 400 metrech čtverečních s více než tisícem mistrně vypracovaných pohyblivých postaviček v detailním měřítku 1:6, doplněných o zvukové efekty, vytváří dechberoucí scenérii. Expozice se navíc každým rokem rozrůstá a dnes zahrnuje přes 350 jesliček, včetně inspirací z východní Evropy.
Podobné kouzlo najdeme i v Les Baux de Provence, kde každoroční živý betlém propojuje historii, náboženství a regionální tradici. Přivítají nás tam herci v tradičních kostýmech, kteří během půlnoční mše oživují příběh Narození Páně. Stejně tak jako v Aniane, kde najdeme animovaný betlém v životní velikosti. Každý rok se mění dekorace a přibývají nové postavy. Letos mělo městečko dokonce tu čest přivítat Tři krále na velbloudech – malý, ale efektní dotek exotiky.
Unikátní a největší světelný vánoční betlém se nachází v jihofrancouzské vesnici v regionu Aude. Na svých levandulových polích pěstitel rozmístil 265 postav jako ódu na přírodu a okcitánskou řemeslnou zručnost.
I legionáři vystavují
1300 legionářů, šest rot 2. pěšího pluku Francouzské cizinecké legie každoročně vyrábí a vystavuje své vánoční betlémy. Doposud podnik organizovali v kasárnách Colonel de Chabrières, rue Vincent-Faïta v Nîmes, letos se akce koná i v různých kostelech v centru města.
Křehká rovnováha mezi sekularismem a kulturou
Ve Francii, zemi známé svou přísnou politikou sekularismu, mají vánoční betlémy zvláštní místo v srdcích mnoha lidí. Pro věřící jsou ztělesněním radosti a pokory spojené s narozením Krista, pro mnohé představují symbol tradice a kultury, zatímco jiní je vnímají jako překážku přísného oddělení církve od státu. Sekularisté stále usilují o zákaz jeslí na veřejných prostranstvích podle zákona z roku 1905 o odluce. Kontroverze vzrostly na počátku roku 2010 s instalací jeslí v halách veřejných budov, jako jsou radnice a odborové rady. Státní rada byla v roce 2016 požádána, aby otázku jednou provždy vyřešila. Ta se však vyjádřila, že vánoční betlém má „mnoho významů“. Představuje jistě Betlém, ale je „také prvkem tvořícím součást výzdoby a ilustrací, které tradičně doprovázejí bez zvláštního náboženského významu oslavy konce roku“. Instalace jeslí v prostoru je tedy legální… za předpokladu dodržení několika zásad: musí mít „kulturní, umělecký nebo sváteční charakter“.
Pokud se tedy debata o povolování jeslí ve veřejných budovách a zejména na radnicích vrací každý rok, je to proto, že zákon stanoví výjimky pro kulturní a slavnostní události a ponechává správní soudy s pravomocí rozhodovat o každém případu. Ve výsledku je tedy některým radnicím povolení uděleno a dalším ne, a to pod pokutou 1 000 euro za den. Záleží na příslušném regionálním správním soudu. Někteří starostové udělali z této akce boj a odmítají za každou cenu odstranit jesle z veřejných budov. Radnice v Beaucaire v Gardu je jedním z těchto „zarputilců“, kteří odmítají aplikaci principu sekularismu ve veřejném prostoru, a to už celých deset let. Po udělení zákazu a pokuty se odvolávají ke kasačnímu soudu s tím, že to není stejná výstava jako z předešlého roku.
Příkladem je také město Perpignan, které v roce 2022 čelilo soudnímu rozhodnutí po instalaci betlému na radnici. Aby se vyhnulo dalším právním komplikacím, od roku 2023 betlém přesunulo do přilehlé haly. Liga lidských práv však opět podnikla právní kroky, aby tuto instalaci zpochybnila. Správní soud v Montpellier však rozhodnutí odložil.
Podobné rozpaky se objevily i v seniorské rezidenci Domitys v Cavaillonu (Vaucluse). Arlette, dlouholetá obyvatelka rezidence zde několik let s láskou připravovala provensálské jesle ve vstupní hale. Vedení však letos tuto tradici zakázalo, navzdory jejím argumentům, že jde o kulturní, nikoliv náboženskou záležitost a že si rezidenti platí pobyt, a tudíž i za vstup do haly. Arlette se neubránila dojetí: „Narodila jsem se v roce 1934. Když jsem byla malá, léta jsem vídala maminku připravovat betlém. Byla pro mě opravdu velká radost umísťovat figurky a světýlka. Nechápu, proč se snaží dělat z jeslí náboženskou válku.“
Betlémy jako svědectví víry a spojení generací
Navzdory právním sporům a občasným zákazům betlémy po celé Francii dál nesou poselství Vánoc. Věřící v nich nacházejí připomínku Boží lásky a pokory, zatímco ostatní obdivují jejich kulturní a uměleckou hodnotu. Monumentální betlémy v katedrálách, provensálské jesle v kostelích nebo i ty nejprostší scény s Marií, Josefem a Ježíškem spojují lidi napříč generacemi. Vyprávějí příběhy o naději, smíření a světle, které přišlo na svět.
Betlémy nejsou jen výjevy minulosti – jsou živým svědectvím o víře, která přesahuje věky. Připomínají nám, že pravý smysl Vánoc spočívá v pokoře, radosti a sdílení. A právě v tom tkví jejich největší síla – otevírají naše srdce, propojují nás a přinášejí klid do doby, která klid tolik potřebuje.
Foto: z archivu autorky
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!