Pražské Jezulátko bude mít svou zastávku

Zastávka tramvaje Hellichova v Praze 1 změní název. Nově se bude jmenovat Pražské Jezulátko podle milostné sošky umístěné v kostele Panny Marie Vítězné. K úpravě pojmenování a požehnání má dojít v sobotu 28.6.

 

„Změna názvu zastávky byla iniciativou farnice Lídy Burgrové a dalších místních farníků. Oslovili mě, zda bych mohl být v této věci nápomocen a já mám velkou radost, že se podařilo věc dotáhnout do zdárného konce,“ řekl Katolickým novinám předseda kulturního výboru pražského zastupitelstva Jan Wolf (KDU-ČSL). Zásluhou Jana Wolfa došlo už před časem k obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a nyní tento pražský politik přispěl k další viditelné provázanosti křesťanského dědictví Prahy se současností, což ocení i turisté, kteří k sošce Jezulátka přijíždí z celého světa a při cestování hromadnou dopravou získají vítaný orientační bod.

 

„Vstup do kostela Panny Marie Vítězné prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Na schodech je plošina pro vozíčkáře, kterou mohou využít také maminky s kočárky. Rekonstrukcí prošel též vchod do krypty, jsou zde nové toalety, upravilo se celé okolí zastávky. Při této příležitosti se nabízelo název zastávky změnit,“ vysvětluje Jan Wolf. Jeho návrh byl jednomyslně schválen místopisnou komisí a poté magistrát předal podnět drážnímu úřadu, který změnu rovněž odsouhlasil.

 

„Při prázdninové změně jízdních řádů, která se uskuteční 1. července, tak bude mít zastávka už nový název Pražské Jezulátko a uslyší ho též cestující, kteří pojedou kolem kostela Panny Marie Vítězné tramvají,“ uzavírá Jan Wolf.

 

Úctu k milostné sošce rozšířil karmelitánský řád. Téměř do každého jeho kláštera putovala kopie sošky. Od poloviny 18. století se uctívání Pražského Jezulátka začalo šířit ve všech zemích bývalé rakouské říše. Druhá vlna úcty se zvedla na přelomu 19.-20. století a rozšířila se po celém světě. Nejvíce se ujala ve Španělsku, kde má Jezulátko svůj původ. Španělé a Portugalci převezli obrazy a sošky Jezulátka přes Atlantický oceán do koloniálních zemí Jižní Ameriky. Díky misionářům a evropským přistěhovalcům Jezulátko znají i v Indii, Číně, na Filipínách a v Severní Americe. Dnes je nejvíce uctíváno ve španělsky mluvících zemích. Ze všech koutů světa přicházejí zprávy o zázračných vyslyšeních.

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!