Pater Henryk Akalatovič působil až do svého zatčení 16. listopadu 2023 jako farář kostela svatého Josefa ve Valožinu v Minské oblasti. Byl souzen kvůli obvinění z velezrady. Vinu odmítal. 30. prosince 2024 vynesl minský krajský soud rozsudek v případu římskokatolického kněze Henryka Akalatoviče. Ještě před oficiálním oznámení rozsudku se věřící dozvěděli, že jejich kněz byl odsouzen k 11 letům vězení v kolonii s maximální ostrahou. Nikdo z biskupů ani z nunciatury se k vynesení rozsudku nedostavil.
Čtyřiašedesátiletý kněz, který trpí vážnými nemocemi, byl souzen za velezradu. Po zatčení strávil více než rok za mřížemi, ve vazební věznici KGB, a poté očekával samotný proces, který trval více než měsíc. Za celou tu dobu se na veřejnosti neobjevily žádné informace o případu tohoto kněze. Dodnes není známo, za jaké skutky byl přesně obviněn. Proces se konal za zavřenými dveřmi.
Soud vedl soudce Uladzimir Areška. Poprvé od pádu komunistického režimu byl v Bělorusku souzen katolický kněz za politické obvinění.
Věřící se také dozvěděli, že ani metropolita, ani jiní biskupové, ani kněží, ani sekretář apoštolské nunciatury nepřišli k soudu, aby viděli vynesení rozsudku: strach je větší než ve 30. letech za Stalina. Pravděpodobně tehdy byla větší solidarita – tak to vnímají běloruští katolíci.
Osud zabavených peněz, které patřily farnosti a faráři, věřící dodnes neznají. Peníze byly pravděpodobně zabaveny natrvalo státem.
Již dříve bylo ze vzácných dopisů otce Henryka jasné, že se kněz považuje za nevinného. Napsal, že důvěřuje pouze Bohu a žádá, aby se lidé nepřestávali modlit.
Připomeňme, že jméno kněze se opakovaně kvůli jeho veřejnému angažování ve prospěch katolické církve a běloruského národa objevovalo na stránkách státního tisku. Jeden z článků zdůrazňoval, že kněz vždy mluví bělorusky a je znám jako skutečný běloruský patriot. Obecně známý je také fakt, že otec Henryk od sovětských dob pomáhal obnovovat katolickou církev v běloruských regionech.
Narodil se v okrese Baranaviči. Studoval v podzemí s cílem stát se knězem. V roce 1984 absolvoval seminář v lotyšské Rize. Jako novosvěcenec byl nejprve poslán sloužit do Braslavi, poté do Rakova. V té době nebyl v Běloruské sovětské socialistické republice (BSSR) jediný biskup, neexistovala zde církevní struktura. Kněz Henryk byl požádán, aby pomohl věřícím na východě republiky. Z Rakova odešel do Gomelu, dále působil v Bobrujsku, Mogilevu, Borisovu, Dzeržinsku, kde pomáhal psát žádosti o registraci farností.
Modleme se za zdraví a svobodu pro vězněného otce Henryka! Svatý Archanděli Michaeli, přispěj mu svou mocí!
Zdroje: Církev.cz, FB Catholics.by, https://www.vaticannews.va/
Foto: Katolik.life/bel
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!