
V sobotu, v době pohřbu 266. papeže, argentinského jezuity Františka, prošel Prahou Pochod pro život. Skoro symbolické! Před nedělí Božího milosrdenství. Jako každý rok začala akce svatou mší v katedrále sv. Víta.
Pochod pořádá Hnutí pro život ČR, organizace, která se snaží pomáhat těhotným ženám v nouzi. Aktivisty pronásledovaná organizace, a to kvůli jejich přesvědčení, že ženám brání ve svobodném rozhodnutí. I letos se to ukázalo. Hnutí pro život ČR (HPŽ) je organizace bez jakýchkoli dotací, bez grantů, která svou pomoc realizuje jen s přispěním dárců, z nemalé části lidí, kterým pomohla.
Z. Rybová
Hnutí pro život ČR provozuje denní Linku pomoci, na které mohou těhotné ženy získat podporu, informace i pomoc, pokud zvažují, zda si zpravidla nečekaně počatý život nechat, či ho ukončit. Vedoucí Linky pomoci Zdeňka Rybová na začátku mše sdělila: „Věříme, že pravda má jméno a tvář.“ U oltáře byly bílé růže za vloni narozené děti a později byly přineseny rudé růže za děti, které se vloni nemohly narodit. Bylo jich 15 tisíc!
Homilie litoměřického biskupa
Promluvu mše vedl litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Citoval z encyklik papeže Františka: „Nikdy nepřestanu říkat, že potrat je vražda. Život je posvátný, je to dar od Boha. Dokud budu moci mluvit, budu to říkat.“
Biskup Přibyl
Biskup Přibyl připomněl i to, že jsme všichni obrazem Božím a proto: „… požíváme důstojnosti Božího obrazu.“ Dnešní velmi frekventované téma ekologie papež František, dle citací biskupa Přibyla, vnímal jako ochranu života. V intencích přijímání cizinců (migrace) by mělo být i přijímání nenarozených.
Řetěz z miminek
Akce na Hradčanském náměstí
Na Pochod pro život přicházejí stovky rodin s dětmi z celé republiky. Pro ně je po mši připravený program, tentokráte na Hradčanském náměstí. Vrcholem programu bylo rozvinutí řetězu s kresbami miminek, kterých bylo 6346. Nejen pro děti velký zážitek. Zazněly pozdravy, mj. také od Nicolase Lobkowicze ze slavného šlechtického rodu, který žije se svou ženou a osmi dětmi v Čechách.
Pochod z Hradčanského náměstí šel Nerudovou ulicí. Už tady začaly protesty aktivistek – troubení, které mělo přerušit hudbu provázející průvod. To ještě nebylo tak agresivní. První vlaštovka toho, jak se smrt spojuje se smrtí, byl stánek na cestě, před kostelem sv. Mikuláše na Malé Straně. Prostě k potratům patří eutanazie.
Eutanazie
A pravý útok aktivistů nastal za Mánesovým mostem. Většinou dívky a mládenci, tak trochu to vypadalo jako nábor středoškoláků. Transparenty: „Moje tělo je moje volba! – Klerofašisti! – Naše tělo není inkubátor!“ A pak skandování, které jsem už slyšela poněkolikáté: „Naše děti budou jako my!“ – Opravdu výstižné. Už před několika lety jsem k tomu napsala komentář: „Ano, nejspíše naše děti budou jako vy, pokud se jim ve školách bude do hlav vkládat ideologie progresivismu, ale – pozor! – pokud si hrajeme na „pokud“, tak pokud by Vaši rodiče byli jako Vy, tak byste tu zřejmě nebyli.“
A epilog
Když jsem před Staroměstským náměstím pochod opouštěla, vydala jsem se směrem k Národní třídě, na Starém Městě, Na Perštýně, jsem potkala opuštěný, na chodníku zanechaný transparent „inkubátorek“. Pracoval se zkratkou Hnutí pro život – HPŽ.
Transparent
Myslím, že je to docela příznačné, co myslíte?
Mgr. MgA. Dana Jaklová je redaktorkou časopisu a deníku TO, spolupracuje s Katolickými novinami a s Hnutím pro život
Foto: Dana Jaklová a redakce
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!