Mladí muži navštívili na víkend Arcibiskupský seminář v Praze

Skupinka mladých mužů od 15 do 30 let v polovině listopadu přicestovala s batohy či krosnami do budovy Arcibiskupského semináře v Praze, aby zde strávili víkend. Tammím, který pro mladé muže pořádají pravidelně bohoslovci, letos zaznamenal po delší době opět velkou účast.

Mše svatá, přednášky, ticho, rozjímání, možnost svátosti smíření nebo duchovního rozhovoru s představenými semináře a modlitba s bohoslovci, přilákala tento podzim na tři desítky mladých mužů. A jak konstatuje Jindřich Barabáš, student druhého ročníku bohosloví, který měl letos organizaci Tammímu na starosti, oproti minulým ročníkům je účast takřka dvojnásobná: „Někteří sem přicházejí opakovaně a zvou i své kamarády, protože tu zažili hezké chvíle s druhými i s Bohem. Někteří odtud odcházejí s rozhodnutím podat přihlášku ke studiu kněžství.“

Tammím, což znamená hebrejsky bezúhonný, totální, dokonalý, může znamenat totální ochotu odevzdat se pro Boha, jak vysvětluje Jindřich Barabáš. Říká, že loni, coby student prvního ročníku, byl přizván k organizaci Tammímu, aby ho tento rok dostal na starost. Připravoval ho se spolubratrem z prvního ročníku, který si Tammím vezme na starosti příští školní rok. Takto si bohoslovci předávají štafetu. „Já sám jsem Tammím před vstupem do semináře nezažil, i když jsem o něm uvažoval. Ale byl covid, probíhalo to v trochu jiném režimu, někdy to bylo zrušeno nebo to bylo online,“ vzpomíná. V tomto školním roce bude připravovat ještě jeden Tammím, a to v postní době na jaře příštího roku. Tammím je pro kohokoliv, resp. pro všechny mladé muže mezi 15 a 30 lety. „Není to jen pro ty, kdo se rozhodují, zda vstoupí do semináře, ale může to být cesta, jak poznat seminář víc a někteří se i třeba na základě toho rozhodnou. Jiní už mají svá zaměstnání a vědí, že půjdou jinou cestou, ale přece sem jezdí, protože chtějí pracovat na vztahu s Bohem,“ přibližuje Jindřich Barabáš.

Přestože on měl na starosti organizaci a řešil hodně provozní záležitosti, měl velmi dobrý dojem z celkové atmosféry a i on sám zažil hezké dny. „Přijde mi obtížné koncipovat to jako duchovní obnovu, protože obnova ve smyslu naprostého silentia, intenzivního naslouchání a pracování na vztahu mezi mnou a Bohem, to úplně není. I když tyto aspekty jsou ve velké míře zastoupeny, tak přece jenom je zde i prostor na seznámení s bohoslovci, s představenými a s celkovým provozem semináře. Myslím, že se povedlo,“ uzavírá Jindřich Barabáš.

A jak samotný Tammím hodnotili účastníci?

„Celkově jsem byl velice spokojen, atmosféra super, nejlepší byla adorace a celkově možnost zajít kdykoli do kaple.“

„Nejvíce mne oslovilo celkové ztišení. Respektování silencia. Zažil jsem už spoustu jiných duchen, ale tady mi sedlo, že to bylo pouze pro kluky a i věkově jsem měl s kým sdílet.“

„Je těžké říci, co bylo nejlepší. Asi bych vytáhl silencio, které bylo pro mě dost unikátní a velmi potřebné.“

„Jsem nadšený. Tammím pro mě bylo zastavením se, setkáním s Bohem a reflexí svého života zase po čase.“

„Tammím mě celkově nabil a posunul a pojedu určitě i příště.“

„Nejvíc mě oslovila víra některých jiných účastníků – to, jak o věcech víry dokázali mluvit a jak říkali, že prožívají život s Bohem. Díky tomu jsem si uvědomil, jak moc na mé víře musím ještě pracovat.“

„Díky, Tammím nad očekávání. Jako vždy.“

„Díky moc za takovou akci, viděl jsem, že má smysl a lidi opravdu nakopne do dalšího života s Bohem. Díky!“

(kš)

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!