Asi nejsem zdaleka jediný, kdo reaguje na kauzu pořadů pana redaktora Veselovského o katolické církvi v ČR a obecně ve světě.
Nedávno jsem ve článku pro Katolické noviny vzpomínal na rekolekci našeho vikariátu a přednášejícího doktora (již je to 6 let), který mimo program v soukromém rozhovoru s mým mladým spolubratrem tenkrát ještě šeptem sděloval svou představu: odsunout kardinála Dominika, aby neměl v církvi vliv a s mladými pak tvořit nový směr – novou církev.
Pověstné prorocké svatováclavské kázání otce preláta Piťhy v pražské katedrále a jasné postoje otce kardinála Dominika se stávaly stále jasněji předmětem onoho „odsouvání“ a postupné vytváření nového sílícího směru s odvoláváním na vyspělé západní země, kde tento nový směr ve společnosti působí v katolické církvi. My pak se učíme „naslouchat světu a názorům společnosti“ a tím činit Kristovu církev lidštější, srozumitelnější a přijatelnější.
Jdeme už tak „odvážně“, že i desatero je třeba postupně upravovat a správně, stejně jako učení církve interpretovat.
Takový jasný pohled na to, o co jde těm, kdo ví, co chtějí, je svědectví kněze, velmi známého, protože jako františkán byl žákem a nástupcem dr. Slavka Barbariče. Před rokem jej poslal představený na misie do Švýcarska. Velmi brzy byl ve farnosti „předvolán“ farní radou, která mu tlumočila zákaz kázat o hříchu. Důvod? To už se u nás „nenosí“. Žijeme ve vyspělé demokratické zemi a naši věřící to neradi slyší. Začnou chodit jinam, a přijdeme o jejich finanční podporu.
A tak se ptám. Víme opravdu, co chceme?
Svatý otec František celým projektem synody o synodalitě se snažil zabránit dalšímu rozkolu církve, především v Německu. Víme, co chceme u nás?
Foto: Pavel Langer, ČaV
Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!