Bohu ke cti, vlasti ke slávě, bližnímu ku pomoci!

Zdařilá lidová slavnost se konala 14. března 2025 v Lánech. V obci, kde se od roku 1921 nachází letní sídlo našich prezidentů, si členové místního Sboru dobrovolných hasičů pořídili nový výjezdový vůz Tatra. Aby mohutné vozidlo dobře sloužilo svému účelu, požádal starosta sboru Karel Pošta Pražské arcibiskupství o jeho požehnání. Za přítomnosti středočeské hejtmanky P. Peckové, vedení obce, členů sboru a mnoha občanů požehnal majestátní vozidlo děkan Královské kolegiátní kapituly u Všech svatých na Hradě pražském a dómský farář u sv. Víta v Praze na Hradčanech Mons. Milan Hanuš. Přistavená tatrovka budila respekt. Z projevu starosty sboru si přítomní udělali náležitý obrázek o tvrdé službě chlapů v hasičských kombinézách. Vyrážejí nejen k požárům, ale i k autohaváriím nebo k přírodním kalamitám. Kluci mají sílu, odvahu, zodpovědnost, ovládají řemesla, umějí pomoct zraněným. Zachraňují životy a majetky. Upřímné kamarádství prostupuje veškerou jejich činnost.

Na slavnostní žehnání vozu nastoupila početná členská základna sboru ve slavnostních stejnokrojích i výjezdových kombinézách. Mladí členové sboru stáli hrdě se svým rozvinutým praporem, na kterém se ne náhodou skví schwarzenberský rodový znak. Vzhledem k historii místa bychom očekávali spíše štít Fürstenberků – lánský hasičský sbor zakládal roku 1881 princ Emil z Fürstenberku, majitel křivoklátského panství. Stal se starostou a patronem sboru. Jeho zástupcem byl starosta Lán Jan Breník. Prvním velitelem místních hasičů byl Egon Max II. z Fürstenberku. Odkud se tedy vzal schwarzenberský znak na lánském hasičském praporu, když zdejší vrchnost založivší lánské hasičstvo pocházela z fürstenberské dynastie? Byl to nedávno zesnulý kníže Karel Schwarzenberg, který se stal patronem lánských hasičů a prapor jim věnoval. Odtud i schwarzenberský znak na praporu. Navíc Schwarzenberkové a Fürstenberkové jsou skrze jmenovaného knížete Karla Schwarzenberga spřízněni přes Karlovu matku Antonii Leontinu Schwarzenberkovou, rozenou princeznu z Fürstenberku.

Hasičské bratrstvo si zaslouží naše uznání také z toho důvodu, že v historii byli dobrovolní hasiči se svou úctou ke svému patronu, sv. Floriánovi, spolkem přirozeně katolickým nebo s výrazným zastoupením katolíků. Historicky se dobrovolní hasiči nejednou účastnili náboženských procesí spolu s orly, katolickými skauty, mariánskými sodály a dalšími spolky podporujícími církev. K této chvályhodné praxi se hasiči na mnoha místech vracejí.

Dnešní dobrovolní hasiči své budovy zdobí sochami a obrazy sv. Floriána a hlásí se k heslu svých předchůdců: Bohu ke cti, vlasti ke slávě, bližnímu ku pomoci!

Svatý Floriáne, ochraňuj české hasiče při jejich obětavé službě bližním!

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!