Dnes je v kalendáři svatý Libor, pomocník proti onemocnění kameny

Svatý Libor (také sv. Liborius), biskup v Le Mans ve Francii ve 4. století, pomáhal nemocným, stavěl kostely, byl vzorným správcem své diecéze. „Uměl se radovat s radujícími a plakat s plačícími“ (catholica.cz). Biskupem byl 49 let. Jeho ostatky jsou uchovávány v Paderbornu v essenské diecézi.

Původcem přemístění Liborových ostatků byl císař Ludvík Pobožný, který se o jejich zázračném působení dozvěděl a rozhodl se je získat pro Sasy. Měšťané z Le Mans se nejprve zdráhali ostatky vydat, ale nakonec se tak stalo v roce 836. Údajně byl při přemístění ostatků páv, proto se stal jedním z atributů světce.

Datum svátku sv. Libora se několikrát měnilo. Nejprve připadal svátek na 23. července, pak na 9. června, nyní je v martyrologiu uveden 9. dubna. Jeho památka byla silná i v Čechách, a to v 17. století. Také pražští jezuité mají sv. Libora v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Jeho kaple je druhá zleva od vchodu. Zatímco všechny kaple a svatí v kostele sv. Ignáce mají nějakou spojitost s jezuity, kaple sv. Libora vznikla z iniciativy donátora, novoměstského měšťana, rady dvorského a komorního soudu Mikuláše Víta ze Rzavé, který trpěl onemocněním kameny. V kapli je obraz sv. Libora od Ignáce Viktorína Raaba. Kostel zasvěcený sv. Liborovi se u nás nachází třeba ve Stradonicích u Berouna.

Sv. Libor je znázorňován s knihou a kameny a také s pávem, který doprovázel průvod při přemístění jeho ostatků. Je patronem trpících na žlučové či ledvinové kameny.

Mgr. MgA. Dana Jaklová je redaktorkou časopisu a deníku TO, spolupracuje s Katolickými novinami a s Hnutím pro život

Obrázek: redakce

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!