Kněžský tým futsalistů se chystá na evropský šampionát

Maďarsko v únoru hostí kněžské futsalové týmy z celé Evropy. Češi budou u toho!

 

Futsalová parta kněží se dala dohromady z mužstev Čech a Moravy, která proti sobě hrávají zápasy dvakrát ročně. V roce 2015 organizovali mezinárodní futsalový turnaj Slováci a čeští kněží byli osloveni, zda by se nechtěli též zúčastnit. Právě tehdy se začal psát příběh českého kněžského futsalového týmu.

 

„Začali jsme se domlouvat, že bychom to mohli zkusit,“ popisuje začátky futsalového mužstva bývalý hráč a dnes již trenér P. Marek Hric. „Nakonec se našlo šest odvážných, kteří vyrazili směr Michalovce. Příjemně nás překvapila vyspělost organizace turnaje. Něco takového jsme vůbec nečekali a z přístupu organizátorů i jejich profesionality jsme byli nadšeni,“ vzpomíná P. Hric.

 

Letos evropský turnaj kněžských týmů pořádá od 10. do 14. února Maďarsko. Zápasy se odehrají v lázeňském městě Kisvarda, na které mají Češi dobré vzpomínky. Právě zde odehrálo v 90. letech české juniorské mužstvo vítězný zápas proti maďarské reprezentaci. Pro české kněze je to motivace. I když, jak vysvětluje P. Marek Hric, v kněžském týmu jde o víc, než jen o sport a dobré výsledky.

 

„Být součástí týmu pro mě hodně znamená. V roce 2015 jsem byl jeho první kapitán, ale před dvěma lety v Rumunsku jsem už musel ze zdravotních důvodů ukončit svou kariéru. Kapitánskou pásku převzal P. Petr Káňa. Myslel jsem, že tím moje spojení s týmem skončí, ale kluci chtěli, abych s nimi jezdil dál, i když nebudu hrát. Bylo to pro mě dojemné, potěšující a tak jsem dnes v roli asistenta trenéra. Jezdím na tréninky, občas si stoupnu do brány,“ popisuje svůj přechod z aktivního hráče do trenérské role P. Hric a pokračuje:

 

„Víte, po roce 2016 jsem prodělal dvě těžší období v rámci své kněžské služby. A právě kněžská parta mi pomohla se zvednout. Že jsem ji měl, sehrálo zásadní roli v tom, abych zůstal nadále knězem. Takže z vlastní zkušenosti mohu říct, že naše společenství není jen o hře. Je i o partě, službě, lidském prolínání,“ svěřuje se otevřeně sympatický kněz.

 

Když v roce 2020 organizovala turnaj Praha, zápasy bylo možné sledovat přes streamovací platformy. Předpokládá se, že i v Maďarsku budou podobné možnosti, a tak kněžskému florbalovému týmu budou moci fandit fanoušci z České republiky. Kněžský tým má navíc pravidelně aktualizovanou facebookovou stránku Priestly Czech team – Kněžský český team, kde budou v čase turnaje zveřejňovány výsledky, fotky, videa a zajímavosti.

 

„Týmy by měly být rozřazeny do čtyř skupin,“ vysvětluje P. Hric systém turnaje. „Silná mužstva bývají obvykle z balkánských zemí. Srbsko, Kosovo, Albánie, Chorvatsko, Černá Hora, Slovinsko. Dobré výkony určitě budou chtít předvést domácí Maďaři, ale dorazí i další kněžské týmy. Kromě nás například Slováci, Poláci, Portugalci, dále týmy z Rakouska, Itálie, snad i Ukrajiny a uvidíme, jak to nakonec dopadne s Běloruskem. Kněží z Běloruska se naposledy do Rumunska nedostali, kvůli zákazu vlády. Tehdy to bylo hodně tvrdé, probíhalo dokonce i nějaké zatčení. Katolická církev v Bělorusku je pod stálým drobnohledem. Nejdále to budou mít asi kněží z Kazachstánu,“ uzavírá P. Marek Hric.

 

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!