Při prvním pohledu na kostel v moravském Sloupu se Vám zatají dech

Městys Sloup s necelou tisícovkou obyvatel a se Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi má svou dominantu v kostele Panny Marie Bolestné. Když začnete klesat do údolí obce, první, co zaregistrujete, je právě kostel. Mohutný, v barokní kráse, udržovaný. Prostě moravská, živá farnost.

Koncem října oslavoval mariánský poutní kostel ve Sloupu 270 let. Jeho historie je spojena s obcí Sloup, o které jsou první zmínky už z roku 1373. Vznik kostela je spojen s majitelem panství z 18. století, hrabětem Karlem Ludvíkem z Roggendorfu a také s příběhem zázraku. Hrabě získal od brněnských minoritů sochu Panny Marie Bolestné pro svoji manželku Karolinu. Sochu hraběcí rodina uložila ve Sloupu u mlynáře Vavřince Severy, jehož dcera trpěla vážnou chorobou, ale zázračně se, po modlitbách u sochy, uzdravila. Do Sloupu putovali poutníci, hrabě získal povolení od olomouckého biskupství vybudovat vedle svého letního sídla ve Sloupu dřevěnou kapli, kam byla socha přenesena. Poutníků přibývalo, proto se manželka již zesnulého hraběte, Karolina, rozhodla postavit kostel. Architektem kostela byl vídeňský mistr Isidor Marcello Canavale. Stavba začala roku 1751, mzdy dostávali všichni pracovníci, nebyla v rámci roboty. Vše financovala hraběnka. Chrám byl vysvěcen 27. října 1754. Hraběnka Karolina z Roggendorfu je pohřbena v kryptě kostela.

Když přijíždíte do Sloupu, kostel Vás okamžitě uchvátí. Je vysoký přes 30 metrů, chrámová loď ve tvaru želvy je široká 30 metrů a dlouhá 40 metrů, věže mají 40 metrů. Autorem výzdoby chrámové klenby je vídeňský malíř Kašpar Sambacha.

Oltář z černého a červeného mramoru zdobí už zmíněná socha Panny Marie Bolestné se Spasitelovým tělem sňatým z kříže. Obě postavy sochy mají pozlacené koruny, které požehnal papež Jan Pavel II. v roce 1996 v Římě. Proti oltáři jsou na kůru varhany z roku 1986, ale se skříní z původních varhan z roku 1762.

Římskokatolická farnost Sloup spadá pod brněnské biskupství. Farář Karel Chylík má ve farnosti ještě filiální kostel sv. Mikuláše v Němčicích a kapli sv. Václava a sv. Anežky České v Šošůvce. Kromě zmíněných obcí do farnosti spadá ještě obec Vavřinec.

Kostel Panny Marie Bolestné je skvostem barokního umění, mariánským poutním místem a zcela jistě i dobrým tipem na výlet, třeba i jednodenní z Prahy, jako jsem ho podnikla v předvečer oslavy 270. výročí tohoto chrámu.

 

Autor fotografií: Emanuel Vittek

Katolické noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Katolické noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!